Ads 468x60px

piątek, 29 stycznia 2016

To już trzy lata

Dni w kalendarzu mijają niepostrzeżenie, zamieniając się w miesiące, a później lata. Pisząc te słowa, nie mogę uwierzyć, że mija dokładnie trzy lata, odkąd istnieje ten blog. Gdyby ktoś powiedział mi 52 tygodnie temu, w jakim punkcie będę dzisiaj, nie uwierzyłabym. Cóż, życie płata nam figle, daje gorzkie lekcje i miłe niespodzianki, które prowadzą nas w całkiem niespodziewanym kierunku.

O wielkich wyzwaniach słów kilka
Ten rok był czasem nowych pomysłów, wielkich celów i przełamywania własnych wewnętrznych barier. W końcu pojawiła się recenzja pierwszej anglojęzycznej książki przeczytanej przeze mnie w oryginale. Opisanie moich wrażeń po lekturze „Cancer Schmancer” zajęło mi ponad osiem miesięcy. Tu chciałabym serdecznie podziękować Wojtkowi oraz nieocenionej tłumaczce, która przełożyła całą recenzję na angielski, ukazując nieprzebrane pokłady cierpliwości do moich wciąż za niskich umiejętności pisania w języku obcym oraz czasem mojej rogatej osobowości. To uświadomiło mi, jak dużo muszę się jeszcze nauczyć.
Kolejnym wielkim projektem, jaki zapoczątkowałam w zeszłym roku jest seria Mistrzowie polskiego reportażu, w ramach której ukazał się na razie tylko jeden tekst o Januszu Korczaku. To nie oznacza, że pomysł upadł zanim się narodził. Już przy okazji drugiej notki o reportażu z publikacji pod redakcją Mariusza Szczygła okazało się, iż zakiełkowała we mnie nowa idea. Tak powstała zakładka Notatka z historii, gdzie od czasu do czasu przybliżam wam ciekawostki, związane z powstaniem Polonii w USA. Plany na rozwój tego małego segmentu mojej strony są ambitne, ale mogą się rozbić o rzeczywistość, stąd na dzień dzisiejszy nie wiem, czy zrealizuję wszystko w takim kształcie, jak zamierzam. Czas pokaże.
Największym wyzwaniem tego roku było dołączenie do redakcji portalu Z kamerą wśród książek. Wspominałam już w poście jakiś czas temu, że był to dla mnie trudny krok, zważywszy na wcześniejsze doświadczenia. Na ten moment uważam, iż podjęłam słuszną decyzję ze względu na kapitalną i twórczą załogę portalu. Wszystkie odsyłacze do moich tekstów w ramach tej współpracy znajdziecie w zakładce Moje teksty w portalu Z kamerą wśród książek.


O potędze zaufania


Największą niespodzianką tego roku były z pewnością dwie publikacje, nad którymi mój blog objął patronat medialny. Obie pozycje miały swoją premierę w listopadzie ubiegłego roku. Dla mnie było to ogromne wyróżnienie, zważywszy na fakt, że nie współpracuję ma stałe z żadnym wydawnictwem, choć sporadycznie oczywiście ulegam pojedynczym propozycjom. Kiedy zakładałam Inną Perspektywę, postanowiłam pójść nieco inną drogą niż większość blogerów. To miejsce nie miało mieć ściśle literackiego charakteru, a ja sama nie zamierzałam czytać powieści w ilościach hurtowych. Znając nieco meandry marketingu, mam świadomość, że ta strona nie ma potencjału reklamowego. Dla mnie literatura stanowi coś więcej, bo to przede wszystkim realizacja pasji. Wiąże się to z tym, że czasem lubię zatopić się w jednej powieści na wiele dni. Oczywiście taka sytuacja ogranicza możliwość patronatów. Wyobraźcie sobie, więc moje zaskoczenie, gdy dwójka autorów zgłosiła się do mnie z propozycją współpracy. To niezwykłe, że zrobiły to osoby o nietuzinkowych osobowościach i wielkim talencie. Dziękuję im za okazane zaufanie. Jeśli jeszcze nie czytaliście „Hiszpanii w filmach Pedra AlmodóvaraAnny Sikorskiej bądź „Złotych spinek Jeffreya Banksa” Marcina Brzostowskiego, koniecznie zapoznajcie się zawartością zakładki Patronaty.
Dziękuję również pani Renacie Klamerus, że miałam okazję zrecenzować jej dwie unikatowe powieści dla dzieci oraz wszystkim autorom, którzy podzielili się ze mną owocami swojej pracy.

O pomaganiu słów kilka
Ten post to znakomita okazja do wspomnienia o akcji charytatywnej, do jakiej miałam okazję się przyłączyć. Chodzi o projekt „Szczęście do wzięcia, w ramach którego wydawnictwo WAM oraz blogerzy zachęcali was do podzielenia się drobnymi kwotami, aby wesprzeć podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Nie wiem czy wiecie, ale zebrano 21 121,35 (stan na 6 stycznia). Pewnie moja zasługa w tym żadna, ale jeśli ktoś, dzięki mojemu wpisowi zdecydował się otworzyć serce dziękuję.
Niestety czasem na pomoc jest za późno. Druga akcja, której kibicowałam w tym roku, miała aspekt lokalny. Promowałam ją głównie na moim koncie na Facebooku, choć w bocznym pasku bloga przez długi czas była ikonka do strony z historią Sylwii Makuch. Była to niezwykła nastolatka uwielbiająca czytać. Piszę w czasie przeszłym, bo Sylwia przegrała walkę z mukowiscydozą w grudniu ubiegłego roku. Z perspektywy czasu żałuję, że nie napisałam wam o zbiórce w specjalnym wpisie. Chyba przez cały ten czas miałam niczym nieuzasadnioną nadzieję, że jednak najgorszy scenariusz się nie sprawdzi. Jednak stało się inaczej.

Inspiracja to życie, ludzie i cały świat, który nas otacza
W tym miejscu uśmiecham się serdecznie do osób, które były dla mnie wsparciem w okresie zwątpień i niepewności. O dziwo nawet w absurdalnym i wrogim wirtualnym świecie, można znaleźć niezwykłych ludzi. To zarówno osoby niezwiązane ściśle z blogosferą jak Sylwia czy Majka, ale również autorki blogów, które zawsze emanują ciepłem jak Marta (Zaczytana mama), Aleksandra (Książki Oli), Marta (OkiemMK) czy Wiola (Subiektywnie o książkach). Dziękuję wszystkim piszącym, którzy dopingowali mnie od początku i czasem tu zaglądają. Wszak znalazłam ulubiony Kącik z książką i regularnie Zwiedzam Wszechświat, z czego bardzo się cieszę.
Wbrew pozorom te kilka miesięcy sprawiło, że odkryłam parę świetnych miejsc, gdzie mogę poczytać o wspaniałych pozycjach. Poznałam siłę przekazu takich stron, jak Książkowo czyta, Nie teraz – właśnie czytam, Krótko acz treściwie, Wielki Buk i Qulturasłowa. Ponownie zakochałam się w tekstach Kaśka (Z pasją o dobrych książkach) oraz Kasi Pessel (Taki jest świat). Przepraszam wszystkie osoby, które pominęłam. Mam nadzieję, że dostrzegacie moją obecność ma waszych blogach i wiecie, że doceniam waszą pracę.

Miłe niespodzianki
Przynależność do Dyskusyjnego Klubu Książki to dla mnie wielki zaszczyt. Wbrew pozorom to nie tylko przeczytanie i opisanie jednego tytułu w miesiącu, ale także kontakt z ludźmi kochającymi czytać. To też rzadkie w małych miejscowościach spotkania autorskie. Miałam okazję pisać o XXV Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej i majowej wizycie we frysztackiej bibliotece pani Marty Fox.
Największą niespodzianką okazało się wyróżnienie za tekst o „Zabójcy” Marii Nurowskiej. Było to dla mnie spore zaskoczenie, gdyż nie widzę w tym tekście nic szczególnego. Z pewnością była to jedna z najostrzejszych opinii ubiegłego roku. W tym miejscu dziękuję całemu DKK z mojej miejscowości za to, że uwierzyliście we mnie. To też wasza nagroda!

O tym, co nie wyszło i jakie są plany, które pewnie też nie wyjdą
Blogowe urodziny to zwykle czas rozliczeń, chociaż zwykle trudno w takich chwilach pisać o porażkach. Niemniej postanowienia mają to do siebie, że zdarza nam się ich nie zrealizować. Podobnie jest z moją zakładką Wyzwania. W ubiegłym roku nie udało mi się sprostać ani wyzwaniu bibliotecznemu (choć cel był blisko) ani nie przeczytałam tylu książek polskich autorów, by być usatysfakcjonowaną. W tym roku postawiłam sobie poprzeczkę jeszcze wyżej i pewnie też do niej nie doskoczę. Wiele od siebie wymagam, ale dla mnie ważna jest sama droga na szczyt, niezależnie od tego, czy ostatecznie się uda.
Niestety muszę przyznać, że mam kilka zaległych opinii ze zbiorów domowo-bibliotecznych. Nie wiem czy wiecie, ale dzielę się z wami opiniami o niemal wszystkich książkach, jakie czytam. Czasem jednak nawał obowiązków sprawia, iż recenzja się opóźnia, zwłaszcza gdy omawiana publikacja jest moją własnością.
Po wielu przemyśleniach zdecydowałam, że na razie rezygnuję z poznawania audiobooków. Nie mam nic przeciwko tej formie odbioru literatury, ale wraz z momentem poznania mobilnych aplikacji do czytania ebooków z ustawianiem jasności ekranu, słuchowiska poszły w odstawkę.

Dlaczego warto czytać, pisać i mieć blog

Drugi rok prowadzenia własnego miejsca w sieci, uświadomił mi, że nic nie jest nam dane na stałe, a każdy człowiek staje na naszej drodze, by nas czegoś nauczyć. Dziękuję wszystkim, którzy byli przy mnie. Jestem bardzo wdzięczna za wszystko, czego się od was nauczyłam. Szczególne cenne są dla mnie sygnały, że dzięki moim tekstom sięgacie po jakąś dobrą powieść albo po prostu zwróciliście uwagę na coś, co wam umykało. Osoby, które znają mnie bliżej, czasem mówią, iż ta strona jest dowodem na to, iż można realizować siebie pomimo trudności. Ja wiem, że to miejsce jest wyjątkowe dzięki waszej obecności. Dziękuję za każdą waszą wizytę i każdy komentarz. Dobrze, że jesteście!                                                                                                                                                                                  

16 komentarzy:

 1. Anulka... GRATULUJĘ wspaniałego bloga, życzę nadal niegasnącej pasji w jego prowadzeniu, wielu sukcesów oraz płynącej z nich satysfakcji i... większej wiary w siebie :) :)

  PS. Bardzo Ci dziękuję za wspomnienie mnie w notce :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Kasiu. P.S. Przecież nie mogło Cię zabraknąć na mojej liście :)

   Usuń
 2. Co to był za rok!!! Gratuluję, kochana. Wspaniali ludzie mają wspaniałe blogi - dlatego Twój jest ciekawy, nie mogło być inaczej. Życzę Ci nieustannych inspiracji twórczych, nowych pomysłów czających się za zakrętem i pogody ducha. Życzę Ci także dalszego rozwoju, a ponieważ widzę, że masz świetne pomysły - zupełnie się o Ciebie nie martwię:) Wyzwaniami się zbytnio nie przejmuj. To tylko drogowskazy, ale skoro masz własne pomysły, to je realizuj!
  Dziękuję za dobre słowo:)
  Jeszcze raz gratuluję :) Trzymaj tak dalej!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tym rokiem to było tak, że nie spodziewałam się, że tyle rzeczy się zdarzyło. Wielkie było moje zdziwienie, gdy odkurzyłam archiwum i zobaczyłam ile niespodzianek mnie spotkało. Co do wyzwań to zamierzam je tak traktować, jak wspomniałaś. Dobrałam je właśnie pod kontem rozwoju, czyli z czysto egoistycznych pobudek :) Dziękuję za ciepłe słowa i to, że jesteś dla mnie źródłem inspiracji :*

   Usuń
 3. Aniu to miejsce jest wyjątkowe dzięki Tobie, a nie nam odwiedzającym! Przyznam szczerze, to miejsce było dla mnie inspiracją do założenia swojego "kawałka" wirtualnej podłogi ;) Dziękuję Ci za wszystko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moi czytelnicy są wyjątkowi! Miło, że mogę być dla Ciebie inspiracją :)

   Usuń
 4. Aneczko....serdecznie Ci gratuluję, zdolna dziewczyna z Ciebie. Życzę Ci dalszych sukcesów i nieustającej weny twórczej. Nieskromnie wspomnę, ze bylo mi niezmiernie miło przeczytać swoje imię:)...Trzymam kciuki za kolejne sukcesy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Majeczko. Sama wiesz ile miłych chwil dzięki Tobie spędziłam. Nie mogłam przecież o Tobie zapomnieć :)

   Usuń
 5. Gratuluję z całego serca kochana:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszę się, że jesteś z nami i mam nadzieję, że ta przygoda z blogowaniem jeszcze długo potrwa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też mam taką nadzieję. Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie :)

   Usuń
 7. Gratuluję rocznicy i życzę wielu nowych odkryć!!! To piękne, że spotkałaś na swojej drodze tak wiele życzliwych osób. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. To niesamowite szczęście mieć wiele wspierających i motywujących osób wokół siebie. P.S. Mam nadzieję, że w tym roku przeczytam jakąś kresową perełkę. Pozdrawiam :)

   Usuń
 8. Gratuluję urodzin! Oby takich chwil było w Twoim blogowym życiu jak najwięcej. :-) Miło mi, że wspomniałaś o mnie w swoim wpisie. Czy ja taka nieoceniona? No cóż, taka moja natura, że jak trzeba, to zawsze pomogę. Mam nadzieję, że nadal do mnie zaglądasz i nie zrażają Cię moje długaśne teksty. ;-) A zatem powodzenia w dalszym blogowaniu! :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie naprawdę jesteś nieceniona i jeszcze raz Ci bardzo dziękuję za obecność. Na Twój blog zaglądam i czytam każdy wpis, choć pewnie nie zawsze widać, że tam byłam. Co do długości tekstu to jestem przyzwyczajona i gdybyś skróciła wpisy, czułabym się nieswojo. Taki już Twój styl, a jako, że dla Ciebie aspekt historyczny jest ważny, trudno wyobrazić mi sobie, nagłe spłycenie tekstów. Pewnie mniej by mi się wtedy podobały, bo właśnie ukazanie tła opowieści bardzo cenię :) Dziękuję za komentarz i ciepłe słowa.

   Usuń

Zapraszam do komentowania. Czuj się jak u siebie i pisz co myślisz, nie bądź jednak wulgarny/a ani chamski/a. Będę wdzięczna za każdy komentarz.
P.S SPAM będzie bezceremonialnie usuwany. Jeśli chcesz polecić mi jakąś stronę, skorzystaj proszę z zakładki kontakt u góry strony i wypełnij tam odpowiedni formularz.