Ads 468x60px

piątek, 6 października 2017

Krótka relacja z frysztackiej odsłony XXVII Międzynarodowej Jesieni Literackiej

We wtorek 3 października 2017 roku w Bibliotece Publicznej we Frysztaku miało miejsce spotkanie w ramach XXVII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Przypomnijmy, że to wydarzenie, którego celem jest odkrywanie tego, co w literaturze, muzyce i sztuce Galicji najpiękniejsze W tym roku na terenie Ukrainy oraz Polski z inicjatywy poety Andrzeja Grabowskiego odbywają się spotkania autorskie i widowiska artystyczne. Festiwal łączący poetów, muzyków, malarzy oraz wielbicieli słowa z wielu krajów świata miał swoje uroczyste rozpoczęcie we Lwowie 26 września. Ponowie z tej okazji Biblioteka Publiczna we Frysztaku mogła gościć w swoich progach dwoje wyjątkowych gości.  Tym razem młodzież miejscowej szkoły podstawowej miała okazję nie tylko poznać historie z podróży poetki i dziennikarki Krystyny Koneckiej, ale także posłuchać kilku kompozycji niezwykle popularnej na Ukrainie wokalistki Tamary Łucenko, działającej pod pseudonimem Lumara Urban.
Krystyna Konecka pokazała swoją unikalną książkę wydaną w formie laminowanej mapy. Taki sposób prezentacji jest nie tylko tańszy, ale również pozwala wziąć go jako rodzaj literackiego przewodnika śladami W. Shakespeare'a


Spotkanie było o tyle wyjątkowe, że pani Krystyna Konecka zagościła w frysztackiej bibliotece już po raz drugi Dwa lata temu poetka i dziennikarka dała się poznać, jako oddana fanka Muminków i twórczości William Shakespeare’a, stąd i tym razem nie mogło zabraknąć kilku zdań ka na ten temat.  W trakcie spotkania słuchacze mogli poznać także unikalne opowieści z podróży do tak interesujących krajów jak Korea Północna czy Islandia. Na każdej z takich wypraw powstają unikalne wiersze i sonety. Pani Krystyna w trakcie opowiadania, powołując się na konkretne utwory, udowodniła również, że można bawić się słowem.Uczestniczy pomiędzy kolejnymi relacjami mogli posłuchać piosenek Tamary Łucenko. Ta ukraińska artystka i scenarzystka była zwyciężczynią m.in. festiwalu „Edelwejs” oraz konkursu piosenki „Czerwona Ruta”. W swoich utworach czerpie inspirację z muzyki pop oraz jazzu. Słuchacze byli zachwyceni przede wszystkim niezwykłą charyzmą młodej wokalistki, która pomimo chwilowego zdenerwowania i braku znajomości języka polskiego, uwiodła ich swoimi piosenkami. Dzięki temu po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że sztuka nie zna granic.


Spotkanie przebiegło w bardzo optymistycznej, ciepłej atmosferze.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Czuj się jak u siebie i pisz co myślisz, nie bądź jednak wulgarny/a ani chamski/a. Będę wdzięczna za każdy komentarz.
P.S SPAM będzie bezceremonialnie usuwany. Jeśli chcesz polecić mi jakąś stronę, skorzystaj proszę z zakładki kontakt u góry strony i wypełnij tam odpowiedni formularz.