Ads 468x60px

czwartek, 5 listopada 2015

O kulisach akcji "Szczęście do wzięcia" opowiada Jakub Kuza

Jason F. Wright

Drobny gest wystarczy, aby zmienić świat i nas samych na lepsze

Hope (Nadzieja) jest młodą, ambitną dziennikarką, prawdziwą dumą swojej adopcyjnej mamy. Marzy o napisaniu reportażu, który przyniesie jej wielką sławę. Zafascynowana fenomenem tajemniczych podarunków, które otrzymują ludzie w potrzebie, rozpoczyna prywatne śledztwo.
Rozwiązując zagadkę Hope przekona się, że uczynione dobro zawsze do nas wraca w najbardziej niespodziewanym momencie. Przeżyje wspaniałą przygodę - spotkania cudownych ludzi i zrozumie, że dla osiągnięcia własnych celów, nigdy nie można wykorzystywać zaufania drugiej osoby.

Przepiękna, wzruszająca książka, która zainspirowała miliony Amerykanów do dzielenia z bardziej potrzebującymi. Przeczytaj i przyłącz się do wielkiej wspólnoty pomagania. Tak, aby kiedyś ktoś pomógł również Tobie…

***

poprzednim wpisie polecałam Wam akcję ,,Szczęście do wzięcia". Dzięki informacji od Agnieszki Kaniuk, czyli wspaniałej czytelniczki o wielkim sercu, miałam okazję dowiedzieć się o tym przedsięwzięciu. Równocześnie projekt spotkał się z mieszanymi reakcjami ze strony blogerów, co do intencji wydawcy książki Jasona F. Wrighta. Dla mnie osobiście było to bodźcem do zgłębienia idei zbiórki i zapytania o kilka szczegółów. Zapraszam do przeczytania mojej rozmowy z kierownikiem działu promocji i  reklamy wydawnictwa WAM, panem Jakubem Kuzą.

Anna D: Skąd wziął się pomysł na akcję "Szczęście do wzięcia"? Muszę przyznać, że bardzo rzadko zdarza się, by wydawnictwo angażowało się w pomoc charytatywną...
Jakub Kuza: Pomysł na akcję płynął prosto z książki. Już w momencie zakupu praw na tłumaczenie książki zwróciliśmy uwagę, że to nie tylko poruszająca literacka historia. To także książka, która rozpoczęła w Stanach Zjednoczonych piękną tradycję Christmas Jars - zbierania przed Świętami Bożego Narodzenia drobnych kwot do słoika, na pomoc potrzebującym. Wydając ją na polskim rynku, chcieliśmy nie tylko dostarczyć czytelnikom ciekawą lekturę, ale też razem z nimi zrobić coś dobrego u nas, w Polsce.

Anna D: Czy nie boją się Państwo oskarżeń, że próbują wypromować książkę, wykorzystując nieszczęście potrzebujących?
Jakub Kuza: Nie boimy się takich zarzutów. Jeżeli w Stanach Zjednoczonych ukazanie się książki przyczyniło się to powstania pięknej charytatywnej tradycji - to czuliśmy się wręcz zobligowani do tego, żeby spróbować także w Polsce doprowadzić do powstania wspólnoty pomagania. Proszę zwrócić uwagę, że zakup książki nie jest w ogóle warunkiem wzięcia udziału w akcji - nie chcieliśmy tego w żaden sposób łączyć. 

Anna D: Celem akcji jest zbiórka funduszy na zakup książek pisanych językiem Braille'a dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Skąd wybór akurat tej placówki?
Jakub Kuza: Wybraliśmy tę placówkę, bo mogliśmy ją odwiedzić, porozmawiać z opiekunami, z dziećmi, o ich potrzebach. To było było dla pracowników Wydawnictwa bardzo silne i wzruszające przeżycie. Wróciliśmy do Ośrodka z kamerą, aby to wszystko pokazać innym osobom, które chciałyby pomóc dzieciakom - premiera filmiku w najbliższych dniach. 

Anna D: Domyślam się, że książki dla niewidomych są bardzo drogie. Ile kosztują takie publikacje?
Jakub Kuza: Koszt produkcji jednego tomu to 150 - 170 złotych, a cała książka, w zależności od jej objętości, może się składać nawet z kilku tomów... Tak więc pojedyncza pozycja to koszt od kilkuset do tysiąca kilkuset złotych...

Anna D: Zadeklarowali Pastwo. iż poza wpłatami  czytelników na konto  również wydawnictwo ofiaruje swoją cegiełkę. Biorą Państwo pod uwagę sytuację. gdy akcja spotka się ze zbyt małym zainteresowaniem? 
Jakub Kuza: Wzięliśmy również taką opcję pod uwagę, dlatego zadeklarowaliśmy, że niezależnie od pozostałych wpłat wpłacamy na konto Ośrodka minimum 1000 złotych. Jeżeli wpłaty będą wyższe - wpłacamy ich równowartość (podwajamy), aż do wysokości 5000 złotych.

***
Przypominam, że akcja ,,Szczęście do wzięcia" nadal trwa. Aż do Świąt Bożego Narodzenia możesz odkładać drobne kwoty, które zostaną Ci np. z zakupów, a następnie wpłacić je na konto Stowarzyszenia Nadzieja (nr konta: 15 1240 4461 1111 0000 4661 0607). Oprócz środków zebranych przez Was Wydawnictwo WAM dodatkowo przekaże Ośrodkowi równowartość tej kwoty (nie mniej niż 1000 zł i nie więcej niż 5000 zł) Całość zgromadzonych w ten sposób środków zostanie wykorzystana na zakup książek brajlowskich do biblioteki Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. 

4 komentarze:

 1. Wspaniały rozmowa Aniu, może ona rozwieje wszelkie wątpliwości, ja wspieram i popieram, żałuję tylko, że to tak mała skala i zasięg, przecież niewidomych dzieci pragnących czytać jest znacznie więcej w całej Polsce, tymczasem to tylko jeden ośrodek... ale fajnie, że w ogóle powstałą taka inicjatywa, może właśnie ona przyczyni się do kolejnych zbiórek na tak zacny cel :) Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację Agnieszko. Mam nadzieję, ta rozmowa nieco przybliży ideę tej akcji tym, którzy nie byli zdecydowani czy ją wesprzeć. Wiadomo, że to kropla w morzu, ale wiele małych kropel daje efekt. To przykre, że te książki są aż tak drogie.

   Usuń
 2. Świetny wywiad Aniu,a akcję o czym doskonale wiesz popieram całym sercem:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem. Dziękuję, że dzięki Tobie się o niej dowiedziałam :)

   Usuń

Zapraszam do komentowania. Czuj się jak u siebie i pisz co myślisz, nie bądź jednak wulgarny/a ani chamski/a. Będę wdzięczna za każdy komentarz.
P.S SPAM będzie bezceremonialnie usuwany. Jeśli chcesz polecić mi jakąś stronę, skorzystaj proszę z zakładki kontakt u góry strony i wypełnij tam odpowiedni formularz.