Ads 468x60px

poniedziałek, 16 listopada 2015

Inna perspektywa obejmuje patronatem książkę ,,Hiszpania w filmach Pedra Almodóvara" Anny Sikorskiej


Filmy Almodóvara są przepełnione zwariowanymi historiami i osobowościami. Stanowią też swoistą kronikę przemian, jakie zachodziły w Hiszpanii w ostatnich latach. Almodóvar jest mistrzem w pokazywaniu ludzkich emocji i słabości. Jest to zawsze osadzone w kontekście hiszpańskiej kultury. Kolejne filmy odsłaniają nam zmiany zachodzące w polityce, gospodarce, religijności, seksualności i mentalności ludzi. Współczesna Hiszpania w filmach reżysera z La Manchy jest nowoczesnym państwem, w którym ludzie nie mają ograniczeń. Kobiety zyskały wiele praw, dzięki czemu mogą pracować zawodowo na równi z mężczyznami. Przestał też istnieć podział na męskie i damskie zajęcia.  Almodóvar jest uznawany za reżysera kobiet. Kobieta idealna powinna kusić wszystkich mężczyzn, wzbudzać podziw lub zazdrość u innych kobiet. U Almodóvara bywa z tym różnie. Ma on swój własny ideał, który często w formie różnych podtekstów wplata w film. Jego uosobieniem kobiecości jest legendarna Marylin Monroe, którą wiele bohaterek filmów Almodóvar przypomina z wyglądu lub zachowania. Życie pokazuje jednak, że nie zawsze to, co perfekcyjne jest pożądane. Urbanistycznie Hiszpania po latach, jakie upłynęły od upadku dyktatury, z szarego, przygnębiającego państwa z brzydkimi ulicami stała się krajem kontrastów: stare budynki pamiętające poprzedni ustrój stoją przy nowych wieżowcach, które mogłyby znajdować się w każdym miejscu na świecie. Nowa architektura zatraciła miejscowy koloryt. Niewiele już jest tradycyjnych domów z patio. Takie budownictwo można jeszcze jedynie spotkać na wsiach, ale one często pustoszeją. Zanika również religijność Hiszpanów. Młodzi ludzie nie potrzebują już instytucji kościelnych ani pouczeń starszych, oni chcą mieć święty spokój. Za czasów gen. Franco wszyscy zarabiali mało i nie myśleli, że może być inaczej, nie zazdrościli innym pieniędzy, bo nikt ich nie miał. Obecnie Hiszpanie cierpią na brak czasu. Udręczeni codziennym życiem pędzą za pieniądzem i komfortem.


Książka pod patronatem

Inna perspektywa (http://inna-perspektywa.blogspot.com/)
Koczowniczka o książkach (http://koczowniczkablog.blogspot.com/)
Subiektywnie o książkach (http://www.subiektywnieoksiazkach.pl) 
Zwierz popkulturalny (http://zpopk.pl)


 *
Powyższa pozycja jest jedną z niewielu okazji, by przeciętny czytelnik oswoił się z literaturą naukową, a jednocześnie poznał bardzo ciekawe tajniki powstania filmów, które weszły do kanonu europejskiego kina. Popatrz na świat oczami jednego z najwybitniejszych reżyserów świata.6 komentarzy:

 1. Uwielbiam filmy Almodovara. Książkę z przyjemnością poznam, a Tobie gratuluję patronatu:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Genialny, taki patronat, gratuluję Aniu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No pewnie, że genialny. Ja nie polecam słabych książek. Dziękuję za gratulacje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wielkie gratulacje! Same, miło towarzystwo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tobie również gratuluję, a towarzystwo doprawdy zacne :)

   Usuń

Zapraszam do komentowania. Czuj się jak u siebie i pisz co myślisz, nie bądź jednak wulgarny/a ani chamski/a. Będę wdzięczna za każdy komentarz.
P.S SPAM będzie bezceremonialnie usuwany. Jeśli chcesz polecić mi jakąś stronę, skorzystaj proszę z zakładki kontakt u góry strony i wypełnij tam odpowiedni formularz.