Ads 468x60px

czwartek, 9 lipca 2015

Marcin Brzostowski - Słodka bomba Silly

Autor: Marcin Brzostowski
Tytuł: „Słodka bomba Silly"   
Wydawnictwo: Wydawnictwo Internetowe Ebookowo
ISBN: 978-83-78591-207-5
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 132
Strona autora : http://www.brzostowski.org
Chyba większość czytelników, którzy nie wyobrażają sobie życia bez książek, co roku staje przed tym samym dylematem. Jaką książkę wziąć na wakacje? Niektórym jeden tytuł nie wystarcza. Wtedy trzeba zdecydować się na pewne kompromisy. Można ograniczyć liczbę ubrań i wypchać walizki po brzegi ulubioną literaturą albo po prostu wziąć ze sobą czytnik, bądź jakiekolwiek urządzenie wyposażone w program do odczytu ebooków. Wtedy przynajmniej nie musimy się martwić, że nawet przy złej pogodzie nie będziemy mieli co robić. Co do wyboru pozycji asortyment wydawnictw jest bardzo szeroki, a niemal każda nowość jest wydawana w formatach papierowym i cyfrowym. W okresie letnim zwykle szukamy niezobowiązującej i lekkiej literatury, więc prym wiodą raczej książki obyczajowe i kryminały, ale tym razem chciałabym zwrócić waszą uwagę na tytuł szczególny, który za warstwą rozrywkową ukrywa naprawdę ważny przekaz.
Przyzwyczailiśmy się do istnienia wszelakich konfliktów zbrojnych. Cała wojenna rzeczywistość zdaje się nas nie interesować, jeśli tylko okrutne wydarzenia toczą się z daleka od naszych granic. Jakże prosto jest samych siebie przekonać, że przecież taki mamy świat a brutalność jest wpisana w ludzką egzystencję. W globalnej perspektywie jednostkowe dramaty nie wydają się już tak wielkie, dzięki czemu łatwiej je zignorować. Równocześnie, wciąż szukamy doskonalszych sposobów likwidacji wroga. Słynny wynalazca dynamitu Alfred Nobel nie mógł się spodziewać, że odkryte przez niego zastosowanie nitrogliceryny i ziemi okrzemkowej będzie tylko jednym z wielu sposobów na pokonanie przeciwnika. Bitwa zbrojeń wciąż trwa i chyba nikt nie jest w stanie przewidzieć, dokąd ta rywalizacja doprowadzi. Marcin Brzostowski postanowił wykorzystać ten motyw do stworzenia naprawdę ciekawej, choć stosunkowo krótkiej fabuły.
Silly to bomba lotnicza najnowszej generacji i jedna z najbardziej strzeżonych tajemnic Fabryki Bomb Tradycyjnych i Granatów w Czerniewie. Spytacie, co w niej takiego wyjątkowego. Otóż, seria S06-X02 charakteryzuje się niebywałą mobilnością i możliwością przemieszczania się, a także inteligencją połączoną z niebywałym poczuciem żołnierskiego obowiązku. Ma coś na kształt nóżek i rączek oraz pewne priorytety. Czyż może być dla broni coś lepszego niż detonacja w miejscu przeznaczenia? Naszą bohaterkę spotyka jednak sytuacja, która zmusi ją do banicji i zmierzenia się z rzeczywistością, jakiej nie poznałaby na żadnym poligonie.  Przyjdzie jej zastanowić się, czy olbrzymie złoża orzeszków ziemnych są warte rozlewu krwi.

rys. Pearson Scott Foresman
Pokazanie świata wojskowości w krzywym zwierciadle to wdzięczny, ale i trudny temat. Próby podejmowane przez autorów o różnym dorobku pisarskim świadczą, że nie jest to motyw wyczerpany, choć coraz trudniej współczesnego czytelnika zaintrygować, a jednak w tym przypadku się udało. Wszystko dzięki umiejętnemu zastosowaniu ironii i groteski. Przerysowanie fabuły bawi, ale również uczy. Podobnie jak w „Skąpcu” Moliera, gdzie śmiejemy się do rozpuku, by po opadnięciu kurtyny zacząć się zastanawiać, widząc świat oczami prostolinijnej Silly, przychodzi chwila gorzkiej refleksji, która kłuje i jest niewygodna dla lubiącego banalne historie czytelnika. Polski twórca wykreował mini powieść na wskroś pacyfistyczną po kolei punktującą większość argumentów podnoszonych przez zwolenników stosowania siły. „Misje pokojowe”, na których giną ludzie w obronie bezpieczeństwa, są pokazane w kontekście, jaki zazwyczaj jest pomijany. Brzostowski zwraca uwagę, iż często marginalizuje się aspekt ludzkiego cierpienia, dążąc do spełnienia własnych ambicji. Równocześnie unika się bezpośredniej odpowiedzialności za nasze decyzje. „Słodka bomba Silly” to ebook, który uświadamia, że przemoc nie jest rozwiązaniem, a to czy będziemy żyć w bezpieczniejszym świecie w dużej mierze zależy od naszego poczucia empatii oraz możliwości zrozumienia odmiennych racji.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję serdecznie  Autorowi

 ***
Ten tekst jest częścią akcji 30 tytułów na wakacje 2015”.


Opinia bierze udział w wyzwaniu Polacy nie gęsi

2 komentarze:

  1. Z ciekawością sięgnę po ten ebook - mimo, że jestem dziewczyną, uwielbiam czytać o konfliktach zbrojnych i broni.

    http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania. Czuj się jak u siebie i pisz co myślisz, nie bądź jednak wulgarny/a ani chamski/a. Będę wdzięczna za każdy komentarz.
P.S SPAM będzie bezceremonialnie usuwany. Jeśli chcesz polecić mi jakąś stronę, skorzystaj proszę z zakładki kontakt u góry strony i wypełnij tam odpowiedni formularz.