Ads 468x60px

poniedziałek, 25 maja 2015

Majowe spotkanie autorskie z Martą Fox

Marta Fox
We wtorek dziewiętnastego maja br. odbyło wyjątkowe wydarzenie. W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, realizowanego przez Bibliotekę Publiczną we Frysztaku miało miejsce spotkanie autorskie z panią Martą Fox. Ilość osób, które zgromadziły się w czytelni, zaprzeczyło tezie jakoby czytelnictwo w naszym kraju, przeżywało głęboki kryzys. Okazało się, że literatura potrafi łączyć pokolenia, ponieważ na bohaterkę tego popołudnia w równym napięciu czekali zarówno nastolatkowie, jak również osoby dorosłe. Honorowego gościa uroczyście przywitała pani Jolanta Zarszyńska, która urzekła pisarkę, przedstawiając ją za pomocą fragmentów jej twórczości.

Spotkanie autorskie cieszyło się sporym zainteresowaniem.
Wydarzenie było świetną okazją, do zaprezentowania powieści „Zakochaj się mamo”, która jest najnowszą propozycją skierowaną do młodzieży. Starsi czytelniczy mogli zapoznać się z genezą powstania wcześniejszych tytułów z bogatego dorobku pisarki, obejmującego ponad czterdzieści pozycji. Pani Marta chętnie podzieliła się swoimi przemyśleniami o literaturze i sztuce, gdyż pomimo tego, iż należy do osób świadomych swojej wartości, potrafi docenić dokonania innych. Jak sama przyznała nie wyobraża sobie życia bez czytania i nie lubi zamykać swojej twórczości w ściśle określonym nurcie, w związku z czym przekrój dokonań literackich mieszkanki Śląska jest bardzo szeroki. Obok obecnie najbardziej znanych książek dla młodzieży znajdziemy również powieści dla dojrzalszych czytelników, eseje, literaturę faktu, a nawet wiersze. Zdobywczyni odznaczenia Zasłużony dla Kultury Polskiej zaskoczyła słuchaczy odwagą mówienia o swoim podejściu do kwestii wiary i ważnych problemów społecznych. Pisarka sporo miejsca w trakcie opowiadania poświęciła rodzinie, która jest dla niej bardzo ważna. Na koniec nie zabrakło autografów i wspólnych zdjęć z czytelnikami, co było uwieńczeniem niezwykłego spotkania autorskiego.


W doborowym towarzystwie
(wraz z p. Martą Fox oraz niezastąpioną p,  Jolantą Zarszyńską)

Trudno jest jednoznacznie określić Panią Martę Fox. Chyba najprościej jest przyznać, że jest taka, jak książki, które pisze, czyli niezwykła, nieodgadniona, odważna w dążeniu do zamierzonego celu i nieszablonowa, co daje gwarancję, że nawet wierny czytelnik może być w przyszłości wielokrotnie zaskakiwany, otwierając publikacje sygnowane jej nazwiskiem.

Powiązane teksty
Marta Fox - Autoportret z Lisiczką

2 komentarze:

  1. Panią Martę Fox poznałam trzy lata temu w Łodzi na targach książki. Bardzo miło wspominam rozmowę z nią. Mam spory sentyment do jej książek dla młodzieży, kiedyś się w nich zaczytywałam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się. Ja poznałam tą autorkę dopiero teraz, Jak dotąd przeczytałam tylko ..Autoportret z Lisiczką" i niedługo opiszę swoje wrażenia z tej lektury, ale na półce już czekają tomik wierszy tej pisarki oraz jedna z powieści dla młodzieży.

      Usuń

Zapraszam do komentowania. Czuj się jak u siebie i pisz co myślisz, nie bądź jednak wulgarny/a ani chamski/a. Będę wdzięczna za każdy komentarz.
P.S SPAM będzie bezceremonialnie usuwany. Jeśli chcesz polecić mi jakąś stronę, skorzystaj proszę z zakładki kontakt u góry strony i wypełnij tam odpowiedni formularz.