Ads 468x60px

poniedziałek, 18 marca 2013

Oscar Wilde - Portret Doriana Graya


Autor:  Oscar Wilde 
Tytuł: Portret Doriana Graya" 
Tytuł oryginału: The picture of Dorian Gray
Tłumaczenie: Maria Feldmanowa
Wydawnictwo: Zielona Sowa
ISBN: 9788376230672
Rok wydania: 2009
Liczba stron: 178

Na początku tego niezwykle emocjonalnego tekstu, mam do Was małą prośbę. Namalujcie proszę w myślach swój autoportret. Nie interesuje mnie jak wyglądacie, a raczej, jakie emocje towarzyszą Wam na co dzień. Część prac będzie z pewnością utrzymana w jasnych barwach, co świadczy o tym, iż wykreowali ją optymiści. Będą też z pewnością rysunki w czerni i odcieniach szarości należące do pesymistów. Mój wyglądałby mniej więcej neutralnie. Na pierwszym planie dominowałyby słoneczne kolory, ale gdzieś w tle pojawiłaby się ciemniejsza kreska. Zarówno u mnie, jak i u Was jest jednak jeden mankament. Nasze malunki nie są obiektywne, dlatego w pełni nas nie przedstawiają. Po przeczytaniu "Portretu Doriana Greya", łatwo się przekonać, że coś tak prostego jak praca malarska, potrafi zniewolić albo wyzwolić w człowieku najgorsze emocje.
Ten tekst jest już drugą próbą opisania moich wrażeń po lekturze jednego z najbardziej znanych utworów Wilda. Pierwsza opinia brała udział w listopadowej odsłonie akcji ŠKODA. Wiesz co dobre!. Muszę się przyznać, że nie  byłam z  niej zadowolona (dla zainteresowanych mój krótki tekst znajdziecie tutaj jako trzeci od góry). Emocje były wtedy we mnie zbyt silne, by je racjonalne okiełznać i opisać. Jak próba recenzji powiedzie się teraz? Przekonajcie się sami.
Dorian to na pierwszych stronach powieści to postać tajemnicza i gloryfikowana. Czytelnik czeka z niecierpliwością, aż go pozna. Dzieje się to w pracowni malarskiej Bazylego Hollwarda, gdzie powstaje portret wspomnianego wcześniej młodzieńca. Przy okazji tego spotkania pierwszy raz można zaobserwować ścieranie się dwóch odmiennych światopoglądów. Z jednej strony artysta wierzący w istniejący porządek, pożądający piękna i szukający inspiracji, z drugiej jego ideologiczny przeciwnik Lord Henry Wotton - ceniący wolność i wytykający nierealność fałszywych konwenansów. Początkowo pozujący przysłuchuje się tylko rozmowie, będąc zwierciadłem ukazującym wyostrzone postawy. Sytuacja zmienia się w chwili, kiedy Dorian, urzeczony swoim portretem, wypowiada życzenie, by bez względu na wszystko, pozostać wiecznie młodym. Od tej pory niepozorny obraz staje się odbiciem sumienia chłopaka.
Niniejszym rozpoczyna się wędrówka w poszukiwaniu siebie, a jednocześnie próba zbadania, do jakich granic można się posunąć. Pobudzony narcyzm żąda ofiar. To przecież nic takiego wpatrywać się w swoją twarz bez końca, prawda? W razie złego kroku zawsze można wszystko naprawić. W takim słodkim przekonaniu żyje bohater, który bez mrugnięcia okiem jest w stanie rozkochać w sobie młodziutką aktorkę, a później nie liczyć się z jej uczuciami. Zaczyna równocześnie zauważać niezwykłą właściwość podarunku od malarza. Od tej chwili ulubiona rzecz staje się przekleństwem. Dorian musi ukryć go przed światem. Czy młodzieńcowi uda się zachować sekret i ocalić swą duszę? Tego dowiecie się z książki.
Pozycję odebrałam mocno emocjonalnie. Można powiedzieć, iż przeżyłam przy czytaniu swoiste greckie katharsis, co jak dotąd nie przydarzyło mi się w aż takim stopniu. Znakomicie wczułam się w odczucia i niemal dzieliłam z tytułową postacią wewnętrzne rozdarcie. Byłam nawet bliska usprawiedliwienia jego czynów i zrzucenia odpowiedzialności na barki Lorda. Według mnie jest to jednak zła droga, bo przecież każdy dorosły człowiek sam podejmuje decyzje.      
Wizerunek angielskiej arystokracji ukazuje dość konserwatywne środowisko. Tu prawie nikt nie jest sobą i każdy coś ukrywa, by nie wypaść z kanonu zachowań. Nawe chwilowe rozluźnienie reguł jest niedopuszczalne. Książka przywołuje poniekąd postawę Mickiewicza w „Odzie do młodości". Jest to zapewne wrażenie mylne, ale mówiące o uniwersalności pozycji. Wilde udowadnia, że nie wolno postrzegać wszystkiego powierzchowne, a jedynie głębsze poznanie daje prawdziwy obraz rzeczywistości.   

Moja ocena: 9/10 ( wybitna książka)
 
    

26 komentarzy:

 1. mam tą książkę w swojej domowej biblioteczce - czeka na swój czas;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekam w takim razie na Twoje wrażenia, choć wiem, iż ta książka ma sporą konkurencję w Twojej biblioteczce :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzeczywiście podeszłaś emocjonalnie, co widać od samego początku Twojej recenzji. Zgadzam się zupełnie z Twoją opinią, to książka wybitna. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, chyba wolałabym Twoje rzeczowe podejście do tego utworu. Ta książka w pewien sposób mnie dotknęła, stąd taka emocjonalność. Być może to właśnie umiejętność wywołania wrażeń jest jednym z wyznaczników wybitności? Pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Pamiętam, co myślałam jak zobaczyłam najnowsze wydanie tej książki a konkretniej okładkę - nie patrząc na tytuł i autora rzecz jasna. :) Byłam pewna, że to kolejna opowieść o wampirach. ;) Ależ się pomyliłam wtedy. ;) Na pewno ją przeczytam, postaram się nawet w tym roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całkowicie rozumiem Twoje obawy. Okładka jest inspirowana najnowszą ekranizacją powieści. Rzeczywiście ma bardzo gotycki charakter. Sama boję się akurat tego filmu (z podobnych do Twoich powodów), ale z pewnością się z nim zmierzę, gdyż pracuję nad postem filmowym, opartym na adaptacjach powieści, który pewnie pojawi się dopiero za kilka miesięcy. Materiału jest tak dużo, iż samo jego obejrzenie zajmie trochę czasu.

   Usuń
 5. już od jakiegoś czasu chciałam ją przeczytać, a ta recenzja zaostrzyła mi apetyt :) przy okazji informuję iż zostałaś otagowana u mnie na blogu :) kiniaviolinist.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie zachęcam do czytania.
   P.S Pierwszy raz zostałam wyróżniona. Dziękuję. Tym samym zapisałaś się w historii, bo to moja pierwsza nominacja :)

   Usuń
 6. Przyznaję bez bicia, że nie czytałem, choć mam świadomość, iż warto :) Co do racjonalizmu recenzji... Może czasami nie trzeba racjonalizować tego, co z natury swej irracjonalne? ;) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może masz rację, ale co ja na to poradzę, że zawsze staram się wszystko racjonalizować? Pozdrawiam :)

   Usuń
  2. Ja racjonalizm mam wrodzony i nieuleczalny, dlatego zawsze staram się spojrzeć i z drugiej strony :)

   Wesołych i Zdrowych Świąt :)

   Usuń
  3. Dziękuję za życzenia i również życzę zdrowych i wesołych Świąt :) Twój racjonalizm i rzeczowość zawsze doceniam.

   Usuń
 7. Kolejny klasy, którego jeszcze w ogóle nie czytałem. Ale z pewnością kiedyś to uczynię.

  A co do konkursów z cyklu "ŠKODA. Wiesz co dobre!", to nie podobały mi się one właśnie ze względu na bardzo ograniczoną zawartość tekstu, którą można było spłodzić. Ja piszę dość rozwlekle i nie potrafiłem się zmieścić w wyznaczonym limicie :) Za to Twoja recenzja (to podejście nr 1) jest naprawdę znakomita.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komplement. Co do konkursu to limit też mi bardzo przeszkadzał, a wzięłam w udział w akcji tylko dlatego, iż akurat ten tytuł był na liście, kiedy go czytałam. Twoich tekstów nie warto by było skracać - są zbyt dobre :)

   Usuń
 8. Mnie ta książka tak wciągnęła, że zapomniałam o całym świecie; nie byłoby jeszcze tak źle gdyby była w wersji papierowej, alee idąc z duchem czasu skusiłam się na ebooka i oczy po takim literowym maratonie bolały niemiłosiernie, jednak warto było! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Znam ten ból :) Moja okulistka pewnie myśli inaczej, ale nie żałuję chwil przed ekranem monitora, jeśli książka jest tego warta. Staram się jednak dawkować sobie tą formę do 15 minut dziennie. Wiem, że akurat w tym wypadku jest to bardzo trudne, bo fabuła naprawdę wciąga.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pierwszy raz czytałam tę książkę bodajże w 2 klasie liceum, drugi raz w 3 - przed maturą i strasznie mi się podobała. W międzyczasie wyszedł film... kiepski, aczkolwiek można było się pośmiać z dźwięków jakie obraz wydawał :D Na pewno jeszcze do niej nie raz wrócę.

  P.S. Pozostawiłaś u mnie wpis w poście konkursowym, widzę również, że obrazek konkursowy na blogu jest, ale zapomniałaś dopisać w komentarzu swój adres email :) Proszę, dopisz go! :)
  http://miqaisonfire.wordpress.com/2013/03/25/303-zapowiedz-ksiazki-michael-vey-wiezien-celi-25-richarda-paula-evansa-i-konkurs-z-tej-okazji/

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem ciekawa z konkretnie którą produkcją miałaś kontakt. Ja na razie jestem po obejrzeniu dwóch adaptacji, a przede mną jeszcze co najmniej jedna. Uczucia mam na razie mieszane.
  P.S Dziękuję za informację email jest już w komentarzu pod notką. Swoją drogą baner konkursowy wygląda całkiem nieźle :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziękuję za zgłoszenie do konkursu! :)

  Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego na te święta Wielkiejnocy!

  OdpowiedzUsuń
 13. Nawzajem wszystkiego najlepszego w te święta :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Och, widzę że obydwie bardzo podobnie odebrałyśmy tę książkę! Te emocje nie opadają ot tak sobie. Tylko ja, w odróżnieniu od Ciebie napisałam kilka słów dopiero po dłuższym czasie i powrotach. A cały czas nie wyrobiłam sobie o niej zdania. To arcydzieło, bez wątpienia, ale czy takie ważne, najważniejsze dla mnie? Chyba też...

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja nie miałam możliwości powrotu do książki, gdyż pożyczyłam ją na określony czas, a akurat jest ona trudno dostępna. Nie do końca ochłonęłam, ale to chyba jest niemożliwe. Może nie trzeba posiadać skonkretyzowanej opinii od razu? Myślę że to zaleta, bo czasem to jest właśnie to coś co mówi o wartości dzieła. Chętnie przeczytam Twoją opinię.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja pamiętam, najpierw starałam się ją wypożyczyć - nie dało się, trzeba było czekać. Więc się wreszcie zdecydowałam kupić.
  A tutaj można przeczytać moją opinię:
  http://kraina-andersena.blogspot.com/2012/12/ksiazkowy-narkotyk.html

  OdpowiedzUsuń
 17. Dziękuję za link, ale być może się zdziwisz, że zaraz po Twoim pierwszym komentarzu, odwiedziłam Twój blog i przeczytałam ten tekst. Odtąd będę co jakiś czas tam zaglądać :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania. Czuj się jak u siebie i pisz co myślisz, nie bądź jednak wulgarny/a ani chamski/a. Będę wdzięczna za każdy komentarz.
P.S SPAM będzie bezceremonialnie usuwany. Jeśli chcesz polecić mi jakąś stronę, skorzystaj proszę z zakładki kontakt u góry strony i wypełnij tam odpowiedni formularz.