Ads 468x60px

czwartek, 1 czerwca 2017

Muzyka między kartkami #7

Czy, bez względu na wiek, potrafimy odnaleźć w sobie cząstkę dziecka? W literaturze dla dorosłych odbiorców bardzo rzadko można obserwować odniesienia do tej części kultury, która adresowana jest bezpośrednio do maluchów. A przecież był taki okres w naszym życiu, kiedy nie słuchaliśmy ostrej muzyki i nie oglądaliśmy ambitnych filmów, a Kubuś Puchatek, Smerfy czy Jacek i Agatka budowali nasz świat.  Z czasem nieunikniony jest moment, kiedy do tych wspomnień wrócimy wraz z młodszym rodzeństwem, dziećmi czy wnukami. Dziś z okazji Dnia Dziecka mam dla was garść dziecięcych inspiracji, wyjętych wprost z Kolei losu” Judy Blume.
Nie bez powodu zaczęłam od trącącej nieco myszką piosenki z pewnej kreskówki. Najmłodsza bohaterka powieści bardzo lubi tę bajkę. Fern ma zaledwie pięć lat i jest zdecydowanie najsłodszą postacią „Kolei losu”. Co o niej wiemy? To mądra, rezolutna, uwielbiająca tort czekoladowy dziewczynka, która wszędzie zabiera swojego pluszowego, bohaterskiego królika - cowboya Roya. Zabawka posiada czarodziejskie zdolności odganiania złych snów, ale ma jeden defekt – nie ma jajek, co dla Fern, przyszłej pani doktor, stanowi nie lada problem.


Judy Blume jest znana w USA przede wszystkim, jako autorka książek dla dzieci. W „Kolejach losu” najmniejsza bohaterka jest postacią drugoplanową, która pojawia się w niewielu scenach, ale to jej mały gest domyka jeden z najważniejszych wątków powieści. Jedno jest pewne. Amerykańska pisarka pokazuje, że małe dziecko może być promyczkiem uśmiechu dla tych, którym brak nadziei na lepsze jutro. Z okazji dzisiejszego święta nie bójmy się więc czasem odnaleźć w sobie cząstkę dzieci, jakimi byliśmy kiedyś.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Czuj się jak u siebie i pisz co myślisz, nie bądź jednak wulgarny/a ani chamski/a. Będę wdzięczna za każdy komentarz.
P.S SPAM będzie bezceremonialnie usuwany. Jeśli chcesz polecić mi jakąś stronę, skorzystaj proszę z zakładki kontakt u góry strony i wypełnij tam odpowiedni formularz.