Ads 468x60px

czwartek, 24 listopada 2016

Szlachetna Paczka łączy ludzi

Muszę się wam przyznać, iż wierzę w siłę pomocy. Nie jest to co prawda wiara bezkrytyczna (zdarzają się wszak oszustwa, na które radzę uważać), ale zwłaszcza przed świętami, które powinny być czasem radości i nadziei, często myślę, że gdzieś obok nas może być ktoś, kto nie zasiądzie już wkrótce do suto zastawionego stołu. Stąd chciałabym dziś przybliżyć wam istotę akcji Szlachetna Paczka.


Podkarpacie ruszyło do pomagania
W sobotę 19 listopada dokładnie o godzinie 12.00 w całej Polsce ruszyły Marsze Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. W Rzeszowie ponad 100 osób przeszło ulicą 3 Maja, aby ogłosić mieszkańcom stolicy Podkarpacia, że można mądrze pomagać! 
Marsz rozpoczął się w pobliżu Fontann Multimedialnych, a zakończył koncertem zespołu The Siblings na rzeszowskim rynku. W marszu wzięli udział członkowie Rad Wojewódzkich, wolontariusze, osoby zaangażowane zarówno w Szlachetną Paczkę - jak i Akademię Przyszłości, a także wszyscy ci, którym bliska jest idea Mądrej Pomocy.

– Marsz ma szczególne znaczenie. To przekazanie światu ważnej informacji - właśnie dzisiaj otwarta została baza rodzin i dzieci w potrzebie. Na całym Podkarpaciu kilkaset rodzin i ponad 170 dzieci czeka na swoich darczyńców. Może zostać nim każdy, kto chce i czuje taką potrzebę - wyjaśnia Katarzyna Bejster, Koordynator ds. Promocji w Szlachetnej Paczce Akademii Przyszłości na Podkarpaciu. Dodaje również, że darczyńca to osoba wyjątkowa, to ktoś, kto ma realny wpływ na losy rodziny i rozwój dziecka.

Jak pomagać ze Szlachetną Paczką?
Podczas marszów wolontariusze ogłosili, że odwiedzili potrzebujące rodziny i zaprosili Polaków do pomagania. Na stronie www.szlachetnapaczka.pl można już wybrać rodzinę w potrzebie i dowiedzieć się jak przygotować dla niej pomoc. Jak podkreślają organizatorzy, w tym roku Szlachetna Paczka zaprasza do pomagania na wiele sposobów: można nie tylko przygotować paczki dla ubogich, ale też pomagać dzieciom i wspierać potrzebujących licytując dzieła sztuki oraz kupując ubrania. Więcej możecie przeczytać na stronie www.szlachetnapaczka.pl Poza najbardziej rozpoznawalną formą paczki rzeczowej istnieją również inne formy pomocy:
  • Paczka Prawników pomaga tym, których problem wynika z bariery prawnej. Prawnik-wolontariusz pomaga jednej rodzinie i zajmuje się danym przypadkiem, aż do rozwiązania problemu prawnego.
  • Paczka Lekarzy, bo czasem lepszy jeden życzliwy lekarz niż cały system opieki zdrowotnej. W tym przypadku łączy się rodziny, w których barierą jest choroba, z lekarzem, który udziela im darmowych konsultacji.
  • Paczka Seniorów jest skierowana do osób samotnych powyżej 60. roku życia. Tysiące starszych osób cierpi na osamotnienie. Wolontariusze na nowo łączą ich z innymi ludźmi. Starość nie musi być samotna.
  • Paczka Biznesu – to program edukacji finansowej, w którym najpierw szkoli wolontariuszy z tego, jak zarabiać i mądrze wydawać pieniądze. Po odbytym szkoleniu wolontariusze wrócą do rodzin, którym pomagają, by podzielić się tą wiedzą.
  • Paczka Przygody – grupy wolontariuszy ruszają w Polskę tam, gdzie jeszcze nie było Paczki. Do małych miasteczek i wiosek, by docierać do prawdziwej, ukrytej biedy.


Pomagaj nie tylko od święta, czyli o Akademii Przyszłości
Pewnie część z was nie wie, że Szlachetna jest tylko część większej całości działań stowarzyszenia „Wiosna”, działającego na rzecz potrzebujących. Przykładem może być nieco mniej znana akcja Akademia Przyszłości, pomagająca najmłodszym.  Jeśli chcesz wybrać dziecko, któremu pomożesz by „wygrywało w życiu” odwiedź koniecznie stronę www.akademiaprzyszlosci.org.pl, Akademia daje dziecku rybę (m.in. wyprawkę na początek roku), wędkę (uczy konkretnych umiejętności np. odpowiadania przy tablicy, rozmowy z kolegami), ale - co najważniejsze - kształtuje w nim mentalność wędkarza (uczy je, jak radzić sobie w szkole i w życiu). Dzięki Tobie jeden lub więcej małych studentów Akademii Przyszłości będzie mógł uczestniczyć w inspirujących spotkaniach, ciekawych wydarzeniach, a także przekona się, że potrafi osiągnąć niejeden sukces w szkole i w życiu.

Z potrzeby serca
Zbierając materiały do tej notki spytałam jednej z bliskich mi osób, jak ona postrzega kwestię pomagania innym. W trakcie tej ważnej rozmowy doszliśmy do dość smutnych wniosków. Czasami jednorazowa pomoc nie jest rozwiązaniem, więc niezwykle cenne wydaje się to, że ta akcja łączy potrzebujących z darczyńcami na dłużej niż krótki moment. Oczywiście są chwile, kiedy potrzebne jest natychmiastowe, jednorazowe działanie. Warto rozejrzeć się wokół. Siła bywa ukryta również w małych gestach, wykonywanych systematycznie, które nie zawsze są związane z ofiarowaniem innym dużej ilości pieniędzy. Szlachetna Paczka jest tylko jedną z wielu opcji, które możecie wybrać. ` Ważne są też inicjatywy lokalne, które często nie są nagłaśniane w mediach.
Na koniec polecam wam filmik o tym jak Reprezentacja Polski w Piłce Nożnej zainaugurowała tegoroczną edycję Szlachetnej Paczki.

                            

*

Za materiały niezbędne do opracowania tej notki, serdecznie dziękuję Pani Katarzynie Bejster.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania. Czuj się jak u siebie i pisz co myślisz, nie bądź jednak wulgarny/a ani chamski/a. Będę wdzięczna za każdy komentarz.
P.S SPAM będzie bezceremonialnie usuwany. Jeśli chcesz polecić mi jakąś stronę, skorzystaj proszę z zakładki kontakt u góry strony i wypełnij tam odpowiedni formularz.