Ads 468x60px

sobota, 22 lutego 2014

Mała przypominajka i zachęta do pomocy
Moi drodzy może pamiętacie mój post z grudnia, kiedy pisałam o Ogólnopolskiej Zbiórce Darów Kulturalnych. Przyznam że to akcja bardzo bliska mojemu sercu. Dla tych, którzy jeszcze nie słyszeli o tej akcji jej krótka charakterystyka.

Jaki jest cel Ogólnopolskiej Zbiórki Darów Kulturalnych?
  W naszym otoczeniu występuje mnóstwo miejsc, w których brakuje książek, jakie mogą wywołać uśmiech na niejednej twarzy. To właśnie w tych miejscach literaccy bohaterowie mają szansę odżyć na nowo, zyskując serca kolejnych czytelników, dla których przeczytanie ciekawego utworu jest jedną z nielicznych rozrywek. Biblioteki środowiskowe posiadają znacznie ograniczony księgozbiór bądź nie posiadają go wcale, przez co wiedza i szczęście, mieszczące się w niepozornym utworze literackim, nie dociera do tych, dla których przeczytanie książki jest drogą do chociażby krótkotrwałego szczęścia. Naszą misją jest zapełnienie tych miejsc pozycjami, które przyniosą radość zarówno dorosłym, jak i dzieciom, często będących znacznie skrzywdzonym przez los.

Dlaczego ta akcja jest szczególnie ważna?
Pragniemy dotrzeć do miejsc, które często są zapominane, mimo tego, iż są tworzone przez wspólnotę osób, niejednokrotnie boleśnie dotkniętych przez los. O pewnych miejscach nie mówi się głośno, ponieważ my sami nie chcielibyśmy znaleźć się w sytuacji tych, którzy niekiedy stracili wszystko. Wydaje się, że przekazanie parunastu książek niczego nie zmieni, jednak zmieni - i to bardzo dużo. Chodzi nam nie tylko o przekazanie dóbr kulturalnych, które będą doskonałą rozrywką dla niejednego podopiecznego placówki, ale również i okazanie gestu pomocy. Te niepozorne działanie jest pewnego rodzaju aktem próby okazania wsparcia potrzebującym i pokazania problemów ówczesnego społeczeństwa - problemu samotności, braku zrozumienia czy poddawania się pokusom XXI wieku. Dzięki niewielkiemu wsparciu każdego człowieka mamy szansę wspólnymi siłami wywołać łzy radości. Są w naszym kraju wsie, w których brakuje bibliotek czy też świetlic, będących miejscem spotkań nie tylko dorosłej lokalnej społeczności, ale też i nieletnich, którzy w chwili obecnej najczęściej spędzają czas na przystankach. Chcemy stworzyć dla nich spokojne miejsca do nauki, gdzie będą mogli poświecić się zdobywaniu wiedzy oraz zabawom.

Wystarczy niewiele, by odmienić czyjś los. Idea Ogólnopolskiej Zbiórki Darów Kulturalnych została poparta przez czytelników i ludzi dobrej woli, którzy od pierwszego dnia akcji przesyłają na podany adres zarówno nowe, jak i używane książki. 27 grudnia 2013r. na ręce pedagog, pracującej w Domu Dziecka w Górcu (woj. dolnośląskie), przekazaliśmy ponad 150 książek, jakie trafiły do dzieci w wieku od 7-18 lat, a dwa tygodnie później - blisko 400 zeszytów. Kolejne dary kulturalne trafiły do Zespołu Szkół w Grabowie (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Środowiskowego Domu Samopomocy „Słoneczny Dom" w Gołdapi (woj. warmińsko-mazurskie). Radość obdarowanych jest ogromną motywacją do dalszych działań.
  

Co rozumiemy poprzez hasło „dary kulturalne"?
a) Książki - zarówno nowe, jak i używane,
b) Materiały biurowe,
c) Pieniądze,
d) Wszelkiego rodzaju materiały i produkty, jakie mogą okazać się być pomocne w bibliotekach, domach pomocy czy kultury.

Jak przekazać wpłaty pieniężne?
Wystarczy przelew:
Akcja: „Święta z Książką"
konto bankowe: Bank Millennium SA
03 1160 2202 0000 0002 2944 5132
tytułem: „Święta z Książką"

Natomiast paczki przyjmujemy pod adresem:
Adres korespondencyjny:
Stowarzyszenie Sztukater
skr. pocz. Nr 6
50-950 Wrocław 68
Z dopiskiem: „Święta z Książką"
tel. 791566675
email: info@sztukater.pl


Na początku lutego 2014r. rozpoczęliśmy również cykliczną internetową aukcję charytatywną - tutaj. Zebrane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na zakup meblościanek do Domu Dziecka w Górcu, w którym obecnie mieszka 48. podopiecznych. Aukcja zyskała wsparcie polskich muzyków i pisarzy, którzy przekazali na jej rzecz przedmioty, z jakimi identyfikują ich licytujący.

Szczegóły przebiegu akcji można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.sztukater.pl , fanpage'u na facebooku: http://facebook.com./Sztukater oraz wydarzeniu na facebooku: tutaj. Dodatkowo na bieżąco przedstawiamy nasze kolejne działania w zakładce „Stowarzyszenie" na naszej stronie oraz na fanpage'u.

Tak, tak powiecie mi. Pisze, pisze a sama nic nie robi. Fakt, czuję, że robię za mało, ale wierzę, iż Wy ludzie o otwartych sercach, pomożecie mi spełnić marzenie wielu podopiecznych stowarzyszenia i moje własne o pomaganiu. Sama staram się rozkręcić informacje o akcjach wśród bliskich i znajomych. Mieszkam w małej społeczności i moje możliwości są ograniczone, dlatego proszę Was jeśli możecie pomóżcie, nawet jeśli niematerialnie to choćby linkując i udostępniając ten post. To bywa bezcenne a nic nie kosztuje.
Trzymajcie również za mnie kciuki, aby wszystkie moje plany dotyczące akcji się spełniły (jeśli tak się stanie o wszystkim będziecie informowani na bieżąco).  Przede wszystkim, przede mną ciągle wysyłka moich zbiorów. Mam szczęście, że nie przywiązuję się do książek (poza kilkoma wyjątkami) i rozstanę się z nimi bez żalu. Wierzę, że każdy egzemplarz nie powinien wyłącznie leżeć na półce i się kurzyć. Stąd zachęcam do poszperania na strychach i przekazania swoich perełek. Ważne jest wszak to co dajemy. a nie to co mamy, prawda? 

Za materiały prasowe serdecznie dziękuję portalowi Sztukater.pl

4 komentarze:

  1. Już wróciłam, powolutku nadrabiam zaległości,pozdrawiam ciepło xxxx jak pisałam wcześniej to jest to rewelacyjna inicjatywa i przydałaby się w każdym mieście;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiście takich akcji jest za mało i powinny być w każdym mieście. Życzę jak najszybszego i przyjemnego nadrabiania zaległości. Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń

Zapraszam do komentowania. Czuj się jak u siebie i pisz co myślisz, nie bądź jednak wulgarny/a ani chamski/a. Będę wdzięczna za każdy komentarz.
P.S SPAM będzie bezceremonialnie usuwany. Jeśli chcesz polecić mi jakąś stronę, skorzystaj proszę z zakładki kontakt u góry strony i wypełnij tam odpowiedni formularz.