Ads 468x60px

niedziela, 22 grudnia 2013

A Ty jak spędzisz święta?


Wbrew pozorom, pytanie zawarte w tytule, nie ma wyłącznie jednej odpowiedzi. Dla wielu osób zbliżający się czas będzie czasem samotności. Czy musi tak być? To tak naprawdę, zależy od nas.

"W Polsce w wyniku samobójstw umiera rocznie więcej osób niż w wypadkach drogowych. Na 1 samobójstwo kobiety przypada aż 5,5 mężczyzn. Zdaniem prof. Marii Jarosz, socjolog z Instytutu Studiów Politycznych PAN samobójstwa są wyznacznikiem kondycji społeczeństwa. Nasza jest najwyraźniej fatalna."
Muszę przyznać, iż te dane mnie przeraziły. Dlaczego mówię o tym przed świętami? Powodów jest kilka. Jakiś czas temu w mediach pojawiła się wiadomość o dziwnym samobójstwie starszej pani. W toku śledztwa okazało się, iż przyczyną tak desperackiego kroku było to, iż córka, z którą co roku spędzała święta nie przyjechała, co bardzo załamało kobietę. Ktoś mógłby powiedzieć że to kwestia charakteru, ale czy to wyłączna przyczyna?
Sama odczułam swego rodzaju pustkę przed pewną Gwiazdką, której nie zapomnę do końca życia. Jako sześciolatka większość swojego czasu spędzałam w sanatorium. Swoich rodziców widziałam raz w miesiącu i poza tym nie miałam generalnie z nimi żadnego kontaktu (wszakże na początku lat dziewięćdziesiątych jeszcze nie wszyscy mieli telefony), ale bynajmniej to nie oznaczało, iż mnie porzucono. Po prostu rodzina znajdowała się o grubo ponad sto kilometrów od miejsca mojego leczenia i nie mogła mnie zbyt często odwiedzać. Zawsze jednak miałam pewność, iż w każde święta spędzę w domu, cokolwiek by się nie działo.Tamtym razem miało być tak samo. Siedziałam w niedzielę przy oknie czekając na mamę i tatę, ale oni nie przyjechali. Pierwszy raz w życiu poczułam się samotna i opuszczona. Oczywiście do domu pojechałam - dzień później. Te dwadzieścia cztery godziny były dla mnie straszne, ale mogło być znacznie gorzej. W czasie gdy ja siedziałam z nosem przyklejonym do szyby, gdzieś nieopodal Zakopianki nasze auto odmówiło posłuszeństwa. Do dziś nie wiem, jak tata wszystko zorganizował i mogłam wrócić wtedy do domu. Może to był przedświąteczny cud? Kto wie? Na pewno to jednak był dowód nieskończonej, rodzicielskiej miłości.
Ta bardzo osobista wycieczka jest dla mnie dowodem, iż nikt w tak rodzinne święta nikt nie powinien czuć się samotny, dlatego postanowiłam dołączyć do akcji Sztukatera A Ty jak spędzisz święta?

Od dnia 24.12.2013 r. godz. 16:00 do 26.12.2013r. zapraszamy wszystkich, którzy odczuwają potrzebę rozmowy o wszystkim i o niczym, wspólnego spędzenia świąt do kontaktu z:
Artie Sztuk - Profil na FB (dyżur 24 h)
GG: 4768328 (dyżur 24 h)
Więcej szczegółów znajdziecie na profilu akcji: https://www.facebook.com/events/770849902931348/?notif_t=plan_user_invited


Zachęcam do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu i poleceniu go innym.


Myślę, iż to ostatnia notka w tym roku, więc nie mogłam nie złożyć Wam świątecznych życzeń:

Wigilia, 
Piękne rodzin zbratanie,
 jak tylko nas bliscy otoczą w krąg
 w gronie dobrych życzeń i ja przesyłam
 na cały rok Wesołych Świąt           

***
Za materiały prasowe serdecznie dziękuję portalowi Sztukater.pl

http://sztukater.pl/

21 komentarzy:

 1. Ja, będąc kiedyś po operacji spędziłam całe święta w szpitalo-sanatorium. Łącznie ze mną w całym szpitalu było chyba 3 czy 4 pacjentów. ;) Na szczęście ze mną została wtedy mama, więc nie było tak źle, chociaż Wigilia w takim miejscu to specyficzne doświadczenie... :) Pamiętam to dobrze do dziś, mimo że minęło już jakieś 15 lat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To musiało być specyficzne i smutne doświadczenie. Fajnie, że miałaś przy sobie mamę. Dziękuję za bardzo osobisty komentarz. Wspaniałych Świąt :)

   Usuń
 2. Nikt nie powinien być sam w święta! Dobrze, że są takie akcje. W radiu Katowice słyszałam też reklamę zapraszającą na wigilie dla samotnych, później będą nawet zorganizowane autobusy odwożąca do domów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każde większe miasto zwykle organizuje coś takiego, tylko nie zawsze o tym jest głośno. Co prawda mieszkam w innej części Polski, ale wiem, że radio Katowice to szczególna rozgłośnia i fajnie, iż promują takie wydarzenia. Rodzinnych Świąt :)

   Usuń
 3. tak to ważna inicjatywa i dobrze, że o tym piszesz...my zawsze staramy się organizować dodatkowe miejsca przy stole, gdy ktoś z rodzinki miałby zostać sam...człowiek nigdy nie powinien być sam, ale w święta to jest tym bardzie smutne...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz jak to jest z tym pustym miejscem - czasem zostaje tradycyjnie puste... Fajnie, że Twoja rodzina tak o siebie nawzajem dba. Niezapomnianych Świąt :)

   Usuń
 4. Wspaniała inicjatywa! Samotność w te Święta, to najgorsze co może człowieka spotkać, szczególnie gdy ma poczucie, że nikt na niego nie czeka - jestem, jak najbardziej za! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To niestety smutna prawda, ale podczas świąt nie mówi się o tym jak wiele ludzi po prostu wtedy cierpi, jest samotnych. Zbyt bardzo media skupiają się na napędzaniu świątecznego szaleństwa niestety...

  Ale Tobie życzę wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również życzę Tobie wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia :)

   Usuń
 6. Dobrze, że są organizacje, które podejmują się tak ważnej sprawy. Święta to ważny moment i nikt nie powinien spędzać ich samotnie.
  Dla Ciebie życzę Wesołych Świąt, dużo miłości i ciepła w te wyjątkowe dni a także pomyślności i zdrówka w nadchodzącym 2014 roku:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie za życzenia, Tobie również życzę wszystkiego co najlepsze oraz tego, aby ten nadchodzący 2014 rok był jeszcze lepszy od tego, który właśnie przemija :)

   Usuń
 7. Choć już jest po Świętach i po akcji, ale chciałabym jeszcze dodać, że nikt nie powinien być sam, nie tylko w Święta, ale tak w ogóle w życiu. Samotność jest okrutna i zabija, czasami wręcz dosłownie zabija, a nie tylko w przenośni. A zatem pamiętajmy o ludziach samotnych przez cały rok, a nie tylko przy okazji takich akcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko w święta należy o tym pisać. więc z całego serca dziękuję za komentarz.

   Usuń
 8. Bardzo dobry pomysł i mam nadzieję, że komuś dzięki niemu Święta upłynęły dużo przyjemniej.

  OdpowiedzUsuń
 9. Moja droga, wpadłam w gościnę aby życzyć Ci Szampańskiego, pełnego radości i mocy rodzinnego ciepła, Sylwka! Dużo pomyślności, oczywiście zdrowia i pogody ducha, pełnego wora spełnionych życzeń, gwiazdek z nieba oraz każdego w pełni wykorzystanego dnia w tym Nowym, raczkującym do Nas 2014. Niechaj Nam wszystkim i całemu światu się darzy, tego Tobie, twym bliskim i wszystkim z głębi serca życzę. Do Siego Roku, moja droga!!!!

  Pozdrawiam cieplutko :**** :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z opóźnieniem, ale szczerze dziękuję za życzenia. W tym roku celowo uciekłam od sylwestrowego zgiełku i huczności. Potrzebowałam czasu by przemyśleć wydarzenia minionego roku.
   Tobie również życzę wszystkiego co najlepsze w tym świeżutkim 2014 roku. Zdrowia - bo ono jest najważniejsze; szczęścia - bo ono zawsze się przyda; niczym niezmąconej radości zarówno w otoczeniu bliskich, jak i powodzenia w Twoich wyprawach wgłąb wspaniałej natury, jak i samej siebie (przepraszam za tak osobliwe życzenia, ale piszę sercem).
   Do Siego Roku :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
  2. :******** Niech się nam darzy!
   Pozdrawiam :)))

   Usuń
 10. jak to dobrze, że są tacy rodzice...nie każdy by tak postąpił

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam cudownych rodziców. Dużo im zawdzięczam. Myślę, że takie poświęcenie jakie mi okazują jest niezwykłe.

   Usuń

Zapraszam do komentowania. Czuj się jak u siebie i pisz co myślisz, nie bądź jednak wulgarny/a ani chamski/a. Będę wdzięczna za każdy komentarz.
P.S SPAM będzie bezceremonialnie usuwany. Jeśli chcesz polecić mi jakąś stronę, skorzystaj proszę z zakładki kontakt u góry strony i wypełnij tam odpowiedni formularz.